www.czechpatriots.com

Československé vojenské jednotky v SSSR (1942 - 1945)
Držitelé sovětských řádů, medailí a odznaků
Řád Vlastenecké války


Zřízen dne 20.05.1942 výnosem Prezidia Nejvyššího Sovětu SSSR.

Řád byl udělován mužstvu i důstojníkům armády a námořnictva, vojskům NKVD i partyzánským oddílům, kteří v bojích projevili statečnost, odolnost a udatnost, a nebo svými činy napomohli k úspěchu bojových operací.

Řád měl dva stupně. 1. stupeň byl udělován např. za zničení velmi vážného objektu v týlu protivníka; zničení určitého množství letadel v leteckých soubojích; provedení určitého počtu bojových letů; zničení určitého množství pozemní techniky; provedení určitého množství pozemních bojů apod. 2. stupeň pak byl udělován za stejné činy, avšak kvantitativně nižší.

Jubilejní varianta byla vydávána od roku 1985 veteránům - aktivním účastníkům vlastenecké války, včetně příslušníků spojeneckých (tedy i československých) jednotek ke 40. výročí vítězství. Řád měl opět dva stupně 1.

Řád Vlastenecké války (1. stupeň) - © http://www.mondvor.narod.ru - permited for publication Řádem 1. stupně bylo vyznamenáno min. 28 příslušníků čs. vojenských jednotek v SSSR, a to konkrétně:
  • Lomský-Lenc Bohumír z 1. československého samostatného polního praporu za boj u Sokolova (17.04.1943);
  • 6 příslušníků 1. československé samostatné brigády za boje o Kyjev: Hrček Jan [I/M], Kratochvíl Jan, Pisárský Lumír, Píka Heliodor, Přikryl Vladimír, Záhora Otmar (21.12.1943);
  • 4 příslušníci 1. československé samostatné brigády za boje u Biele Cerkvi, Rudy a Žaškova: Jilma Ladislav, Kambulov Petr [Sov.], Král Franišek, Zagoskin Konstantin [Sov.] (23.03.1944);
  • 17 příslušníků 1. československého armádního sboru za boje na Dukle: Engel Ludvík [I/M], Hruška Čeněk, Ivanco Ivan, Jasiok Rudolf [I/M], Kotjar Kvído, Koval Hugo, Lízálek Jiří [I/M], Nejedlý Vít [I/M], Ohráblo Jurij, Opatrný Vendelín [I/M], Reicin Bedřich, Rytíř-Richter Otakar, Sacher Vilém, Sheinmann Jan, Skokan František, Slabý Josef, Šmoldas Miroslav (10.08.1945).

Řád Vlastenecké války (2. stupeň) - © http://www.mondvor.narod.ru - permited for publication Řádem 2. stupně bylo vyznamenáno min. 103 příslušníků čs. vojenských jednotek v SSSR, a to konkrétně:
  • 20 příslušníků 1. československého samostatného polního praporu za boj u Sokolova: Burda Rudolf, Džimurat Vasil [I/M], Engel František, Frank Jiří [I/M], Hans Mikuláš, Horovský Michal, Husák Jiří, Kalchman Heřman, Kořínek Josef [I/M], Kubeš Václav [I/M], Luska Alfréd [I/M], Mirecký Robert [I/M], Průdek Rostislav [I/M], Rytíř-Richter Otakar, Scheiman Jan, Soukup Mikuláš [I/M], Stejskal Stanislav [I/M], Šmoldas Miroslav, Vítek Otto, Volf Karel (17.04.1943);
  • 16 příslušníků 1. československé samostatné brigády za boje o Kyjev: Burtin Štefan, Eckstein Josef, Hübner Konstantin [I/M], Ječmének Ladislav, Jilma Ladislav, Král František, Nedvídek Jan [I/M], Němec František, Novák Jan, Ondračko Štefan, Polanský Bohumil, Roman Stěpan, Šandor Ivan, Šumanský Mikuláš, Větvička Jurij, Zhor-Ernst Jaroslav (21.12.1943);
  • 7 příslušníků 1. československé samostatné brigády za boje u Biele Cerkvi, Rudy a Žaškova: Bychalenko Alexandr, Jasiok Rudolf, Major Gustav, Perný Jaroslav, Procházka Jaroslav, Reicin Bedřich, Tokarenko Vasil (23.03.1944);
  • 60 příslušníků 1. československého armádního sboru za boje na Dukle: Alter Artur, Bartošek Ivan, Bažand Ivan, Beran Václav [I/M], Biheller Otto, Bl... Pavel, Boháček Rudolf, Bojko Teodor, Boček Alois, Bravec Franc, Cejtek Bohumil, Ce.. Emil, Dočkal Jaroslav, Fiačan Adam [I/M], Fiala Pavel, Fi.ko Oldřich, Gramiš Emanuel, Ha..a Josef, Hecht Jaromír, Herc Anton, Horoščák Andrej, Horvát Jan, Hübner Boris, Jedlička Alexandr, Jilčuk Vladimír, Jovbak Vasil, Kačnek Alois, Koftan Michal, Kučeravý Vasil, Kuncl Leopold, Kuraňko Vasil [I/M], Kvapil Oldřich, Lasko Andrej, Lavrinec Jura, Lavrišin Vasil [I/M], Lazar Michal, Lexa Vladimír, Linhart Ferdinand, Malík Jozef [I/M], Marcelly Pavel, Markus Kurt, Maťátko Pavel, Mautner Erik, Milko Alfréd [I/M], Milko Vasil, Odehnal František, Pajadenka Ivan, Rajner Josef, Rusin Vasil, Sič Josef [I/M], Scheer Armin, Staňovský Josef [I/M], Šenhut Salomon, Štefaňo Vasil, Štefík Štefan, Timša Ivan, Ulicaj Ferdinand, Vaněk Stefan, Weber Max, Zilbirger Arnošt (10.08.1945).

Poznámky:
  1. Jubilejní řád se liší od válečného typu zejména použitým materiálem. 1. stupeň byl udělován maršálům, generálům, admirálům a držitelům jakéhokoliv řádu nebo některé z medailí "Za odvahu", "Za bojové zásluhy", "Admirála Ušakova" nebo "Admirála Nachimova". Ostatním byl udělen jubilejní řád 2. stupně.
  2. Vzhledem k tomu, že přehled vyznamenaných je uveden v azbuce, mohlo u některých osob dojít k nepřesné transkripci jména do ruštiny, a tím i zpět do češtiny. Některá se nepodařila plně identifikovat.

Zkratky:
I/M = in memoriam, Sov. = občan SSSR.


-zpět-

CzechPatriots.com | Československé vojenské jednotky v SSSR (1942 - 1945) | © 2005 - 2019 Michal Gelbič